Slovo primátorky

Pondělí 20. listopadu 1989 večer. Náměstí Svobody a přilehlé ulice. Obrovské množství lidí. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti se štíty a obušky připravení zasáhnout a shromáždění za použití síly rozehnat. Situace, která je symbolem znovunabytí svobody v Brně. Dodnes z těch fotek a archivních záběrů mrazí!

Nebýt studentů a podpory některých jejich profesorů, možná by se první demonstrace vůbec neuskutečnila. Nebýt prozíravosti tehdejšího brněnského primátora, mohlo být pondělní shromáždění násilně rozehnáno. Nebýt odvahy obyvatel přijít do centra a vyjádřit nesouhlas s tím, co se pár dní předtím odehrálo v Praze, a především s tím, v jaké situaci se naše země nacházela, mohl tehdejší režim dál doufat, že problémy odezní. Za všechno to úsilí, obětavost a nasazení patří všem velké uznání a poděkování!

Mnozí z vás se už ve svobodné zemi narodili, jiní v ní prožili svůj celý dospělý život a další mají možnost srovnávat, protože je listopad 1989 zastihl v produktivním nebo i vyšším věku. I proto může vnímat život ve svobodě každý z nás odlišně. Někdo jako samozřejmost, někdo jako vysněný ideál. Ale připusťme, že někdo i jako spíše obtížný úděl – zvláště proto, že těch 30 let svobody nebylo vždy úplně jednoduchých a bezproblémových. Rychle se přitom zapomíná na ostnaté dráty, přítomnost spřátelených armád, Lidové milice a StB, zničené životní prostředí nebo na paradoxní nemožnost volby u voleb. Rychle se zapomíná na to, že jsme nebyli členy EU, ale RVHP. Že jsme nebyli členy NATO, ale Varšavské smlouvy. Nezapomínejme prosím na to!

Jako brněnská primátorka mám tu čest alespoň v kostce připomenout, co vše se v Brně za těch uplynulých 30 let změnilo: Žijeme v čistém a zeleném městě, každoroční investice do infrastruktury se počítají na miliardy, jezdíme moderní a stále modernizovanou městskou hromadnou dopravou, navštěvujeme zrekonstruovaná nebo nově postavená divadla a sportoviště, jsme mezinárodně uznávaným centrem vzdělání, vědy a technologií, ale i sídlem našich nejvyšších justičních orgánů.

Přijměte prosím mé pozvání na akce, které připravili u příležitosti 30 let svobody různí brněnští pořadatelé – rádi jsme je podpořili a pro přehlednost jsme tyto projekty soustředili na jednom místě, tedy na tomto webu. Uvítám, pokud zde naleznete inspiraci, zavzpomínáte si, něco nového se dozvíte a případně se i pobavíte.

S dovolením připojuji jedno osobní přání: věnujte prosím vzpomínku všem, kteří se před třiceti lety o změny jakkoliv zasloužili nebo kteří od té doby pomáhali naší cestě ke svobodě a už tu nejsou s námi.

Markéta Vaňková, primátorka města Brna